Stalking w internecie - jak sobie z nim radzić?
W jaki sposób prawo chroni nas przed osobami ingerującymi w nasze dobre imię i prywatność? - Sprawdź sam!
2019-09-25, 14:47

(Nie)bezpieczny w internecie

Współczesne rozwiązania technologiczne sprawiły, że anonimowość twórców, w szczególności tych działających w sieci jest niemożliwa. Wiedzą o tym w szczególności wszyscy ci, którzy każdego dnia, podczas zwykłych czynności, śledzeni są przez paparazzi. Sprawdzanie poczynań osób nie musi jednak wiązać się z zajmowanym przez nich stanowiskiem. Coraz częściej stalking w internecie dotyczy również osób prywatnych.

Stalking a prawo

Proceder jest na tyle powszechny, że prawodawstwo wprowadziło liczne modyfikacje w Kodeksie Karnym, chroniące ofiary tego przestępstwa. Czyn charakteryzuje się celowością narażenia osoby prawnej na niebezpieczeństwo lub zagrożenie. Jej częstą odmianą jest również podszywanie się pod personalia osób trzecich i, tym samym, wpływania na jego decyzyjność czy dobre imię. Stalking w internecie często przeradza się w cyberstalking czy nękanie.

Stalking w internecie - jak się przed nim chronić?

Stalking w internecie - kogo dotyczy?

Proceder może być kojarzony ze zwykłą, ludzką złośliwością, choć jej wymiar ma zgoła inny charakter. Objawia się najczęściej poprzez podawanie zmyślonych informacji na temat innego użytkownika, naruszaniu jej godności czy intruzję w sferę prywatną. Ofiara, dla której stalking w internecie to codzienność, czuje się niepewnie, nie może swobodnie funkcjonować, w obawie o kolejny ruch osoby. Najczęściej z problemem spotykają się celebryci, właściciele firm prywatnych czy pracownicy szczebla wyższego, którzy w ten sposób werbalizują swoją niechęć w ich stosunku.

KONTAKT / AUTOR
czysciemy internet
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.